Skip Navigation Links.

طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای دی ان ان (DNN)

دوشنبه، 21 اسفند 1396

طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای دی ان ان (DNN)

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

یک سیستم مدیریت محتوا ابزاری برای انتشار، ذخیره و به روز رسانی تمام عناصر موجود در وب سایت است. این عناصر می تواند شامل ویدئو، متن، اسناد، تصاویر، داده ها، فرم ها و... باشند.

دی ان ان (DNN) چیست؟

سیستم مدیریت محتوای (CMS) دی ان ان (DNN) که قبلا با نام دات‌نت‌نیوک شناخته می‌شد، یک ابزار منبع باز (open-source) ( یعنی دسترسی آزاد و معمولا رایگان ) است که به منظور توسعه برنامه های وب مورد استفاده قرار می گیرد. CMS دی ان ان (DNN) از فریم ورک ASP .NET  مایکروسافت، برای پشتیبانی کامل استفاده می کند. دی ان ان یک ابزار توسعه وب قدرتمند است که دارای رابط کاربری بسیار عالی، پویا و قابل گسترش است. دی ان ان دارای ماژول های پیشرفته ای است که از قابلیت انعطاف پذیری و سفارشی سازی بالایی برخوردار هستند. یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از سیستم مدیریت محتوای دی ان ان این است که توسعه دهندگان وب برای انجام عملیات مختلف، نیاز به دانش فنی ندارند. همچنین دی ان ان نیازی به پشتیبانی از فناوری اطلاعات ندارد. بنابراین طراحی سایت با دی ان ان (DNN)، هزینه نگهداری و عملیاتی بسیار پایینی به همراه دارد.

مزایای طراحی سایت با دی ان ان (DNN)

فرآیند نصب آسان

اگر قصد ایجاد یک پلتفرم مدیریت وب سایت دی ان ان (DNN) دارید، اصلا نگران نباشید زیرا می توانید طی چند دقیقه آن را بسازید. نرم افزار را دانلود کنید و دستورالعمل های ساده آن را دنبال کنید. برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست و دامنه، بسته های هاست دی ان ان (DNN) را که شامل ایجاد پروژه و ابزار ساخت پروژه است را ارائه می دهند.

آسان برای استفاده

کار با CMS دی ان ان (DNN) برای طراحان وب، توسعه دهندگان، ویراستاران محتوا و همچنین مدیران بسیار آسان است.

امنیت بالا

CMS دی ان ان از یک سابقه قوی در امنیت برخوردار است. این نرم‌افزار ده‌ها اسکن امنیتی و ممیزی انجام شده توسط مشتریان و شرکای کاری که با تیم امنیتی دی‌ان‌ان در ارتباط هستند را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

انعطاف پذیری بالا

CMS دی ان ان (DNN) قادر به پشتیبانی چندین وب سایت با نصب یک برنامه است. با داشتن قابلیت تقسیم بندی وظایف اداری میان سطوح مختلف سایت و سطوح هاست، مدیران می توانند تعداد نامحدودی وب سایت با محتوا و ظاهر منحصر به فرد را مدیریت کنند.

مملو از ویژگی و قابلیت

این سیستم مدیریت محتوای (CMS) محبوب دارای ویژگی ها و قابلیت های استثنایی است. مواردی همچون امنیت، مدیریت محتوا، طراحی سایت، میزبانی وب (هاست) می توانند به راحتی با استفاده از ابزار ساده مدیریت و سفارشی شوند.

دات نت نیوک

ابزار توسعه محلی

CMS مبتنی بر Dot Net همراه با ویژگی مدیریت محلی سازی چند زبانی می باشد. با این ویژگی، مدیران می توانند سایت خود را به راحتی به چند زبان طراحی کنند.

ابزار پیشرو

با استفاده از سیستم مدیریت محتوای دی ان ان (DNN)، توسعه دهندگان از فرصت های بیشتر، استفاده از روش های بهتر و مفاهیم مربوط به نرم افزار برخوردار می شوند. طراحان وب همچنین می توانند بهترین استفاده را از تکنولوژی های پیشرئ مانند ویندوز سرور، SQL سرور، ویژوال استودیو و ASP .NET داشته باشند.

انعطاف پذیری عالی و قابلیت توسعه

این CMS به صورت یکپارچه با محیط های محاسباتی موجود سازگار است. این فریم ورک، شامل یک سری از API های باز است که به سادگی با برنامه های موجود ادغام می شود. بنابراین سازمان های ذینفع می توانند بر گسترش قابلیت ها و ویژگی ها تمرکز کنند. علاوه بر این CMS دی ان ان (DNN) به اندازه کافی انعطاف پذیر است که برای تمام اهداف مورد استفاده قرار گیرد و این اهداف شامل مبادلات، تغییرات اساسی، تغییرات جزئی سایت و توسعه برنامه های جدید می باشد.

شناخته شده در سطح جهانی

CMS دی ان ان (DNN) نه تنها به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای منبع باز مورد احترام است بلکه به طور گسترده ای شناخته شده است. تعداد زیادی از وب سایت ها در سراسر جهان از پلتفرم دی ان ان استفاده کرده اند.

معماری نرم افزار دی ان ان 

در معماری پلت‌فرم دی‌ان‌ان، یک یا چند وب‌سایت در بالاترین سطح نرم‌افزار قابل ایجاد می‌باشد. هر سایت به تنهایی شامل چندین صفحه و هر صفحه شامل چندین برنامه کوچک (مثلا فروشگاه) می‌باشد. این برنامه‌های کوچک که در اصطلاح ماژول نامیده می‌شوند ممکن است در چند صفحه از یک سایت یا سایت‌های دیگر استفاده شوند. بنابراین با یک بار نصب پلت‌فرم دی‌ان‌ان می‌توان به بی‌نهایت سایت با تعداد صفحات نامحدود و ماژول‌های درون آن ایجاد نمود. دی‌ان‌ان به زبان برنامه‌نویسی #C و تحت چارچوب دات‌نت مایکروسافت نوشته شده است. بانک اطلاعاتی پیش‌فرض دی‌ان‌ان Microsoft SQL Server می‌باشد اگرچه قابلیت اتصال به سایر بانک‌های اطلاعاتی را دارد. پلت‌فرم دی‌ان‌ان بر روی وب استک مایکروسافت و در سرور شخصی یا کلاد قابل اجرا می‌باشد.

نسخه‌های تجاری (Evoq) دی‌ان‌ان

نسخه‌های تجاری دی‌ان‌ان که با نام Evoq شناخته می‌شوند، بر پایه پلت‌فرم دی‌ان‌ان ساخته شده‌اند. این نسخه‌های تجاری با بهره‌گیری از سرویس‌های موجود در دی‌ان‌ان همچون سامانه امنیتی مستحکم، مدیریت اعضاء، مدیریت فایل‌ها، سرویس‌های ویرایش محتوا و همچنین برخورداری از افزونه‌های جدید شامل ماژول، پوسته، سرویس‌دهنده و پیکربندی سفارشی به وجود آمده‌اند.

امنیت مبتنی بر نقش در دی‌ان‌ان

یکی از مهمترین قابلیت‌های دی‌ان‌ان امکان تعریف گروه‌های کاربری متفاوت و نامحدود و همین طور تعریف نقش ایشان در نرم‌افزار و ارائه سطوح دسترسی مشخص برای هر نقش یا کاربر می‌باشد. با توجه به پیش رفتن امنیت تا سطح ماژول، پلت‌فرم دی‌ان‌ان از یک مدل امنیتی توسعه‌پذیری برخوردار است که کنترل کامل بر روی کسانی که مجاز به دیدن یا ویرایش کردن محتوای یک صفحه‌ای خاص باشند را ارائه می‌دهد. به منظور مدیریت آسان نقش‌ها، می‌توان آن‌ها را گروه‌بندی نمود و بر اساس نقش کاربر دسترسی‌های ویژه به ایشان داد. پلت‌فرم دی‌ان‌ان از مجوزهای پایه‌ای دیدن و ویرایش کردن در سطح صفحه‌ها و ماژول‌ها برخوردار می‌باشد. تعداد این مجوزها در نسخه‌های تجاری دی‌ان‌ان افزایش یافته تا انعطاف بیشتری را برای مدیر سایت فراهم آورد. علاوه بر موارد ذکر شده، تولیدکنندگان ماژول می‌توانند مجوزهای سفارشی خود را برای دادن کنترل بیشتر بر عملکرد ماژول به مدیران سایت، بر روی ماژول خود پیاده‌سازی نمایند.

چیدمان صفحه ماژولار

محتوا در دی‌ان‌ان از طریق برنامه‌های کوچکی که "ماژول" نامیده می‌شوند عرضه می‌شود. هر ماژول بنابر طراحی آن قابلیت‌هایی را برای مشاهده و مدیریت نوع متفاوتی از محتوا فراهم می‌آورد. هر صفحه از دی‌ان‌ان را می‌توان طوری پیکربندی نمود که چیدمان پوسته دلخواه را داشته باشد. چیدمان پوسته شامل یک یا چند قاب (Pane) است که قبلا توسط طراح پوسته تعریف شده است. قاب‌ها مکان‌هایی از صفحه می‌باشند که ماژول‌ها می‌توانند درون آن‌ها قرار بگیرند. سیستم مدیریت محتوای دی‌ان‌ان در مقایسه با روش‌های طراحی وب‌سایت page-first، اجرای تغییرات طراحی و چیدمان بدون تأثیر گذاشتن روی محتوا را بسیار آسان‌تر می‌کند.

امروزه، سیستم های مدیریت محتوا بخشی جدایی ناپذیر از هر کسب و کاری هستند. هر سازمان در حال حاضر دارای یک وب سایت و مطالب مربوط به آن است. این یعنی میزان گسترده ای از محتوا باید به طور موثر مدیریت شود تا خوانندگان بتوانند دقیقا آنچه را که به دنبالش هستند پیدا کنند. بنابراین ارزش کسب و کار شما افزایش خواهد یافت.

 

ویژگی‌های پلتفرم DNN

استفاده از فن‌آوری NET. : بهره‌گیری از این فن‌آوری که دامنه نفوذ آن روزبه‌روز افزایش‌یافته است و به‌خصوص نیروی متخصص و مجرب آن در ایران کم نیست باعث می‌شود محدودیت‌های پیش روی توسعه نرم‌افزار چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ هزینه‌ای کاهش یابد و درنتیجه ارائه راه‌حل‌های مبتنی بر این فن‌آوری بیشتر از سایر فن‌آوری‌های مشابه جامعه عمل به خود بپوشاند.

معماری چندلایه: 

برخورداری از معماری چندلایه به‌عنوان یک اصل اساسی در طراحی نرم‌افزار و استقلال عملیاتی لایه دسترسی به اطلاعات، لایه منطقی، لایه ظاهری و جلوگیری از تهدیدهای ناشی از طراحی تک لایه، قابلیت‌های نرم‌افزار برای توسعه چه از لحاظ کارکرد و چه ازنظر ساختار گرافیکی افزایش یابد.

انعطاف و مقیاس‌پذیری:

ساختار ماژولار این امکان را به کاربر می‌دهد تا متناسب با نیاز خود و انتخاب و نصب طیف ماژول‌هایی که هر یک کاربری تازه‌ای به پرتال می‌بخشد، نیاز خود را برای رسیدن به اهداف سازمانی مشخص مرتفع کند. با توجه به حوزه وسیع انتشار نرم‌افزار و تعدد توسعه‌دهندگان آن معمولاً به ازای هر نیاز مشخص، ما به ازای در قالب ماژول ارائه‌شده است. علاوه بر آن امکان توسعه و طراحی ماژول برای نیازهای خاص نیز به‌خوبی در نرم‌افزار دیده‌شده است.

یکپارچگی با سایر نرم‌افزارها:

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک نرم‌افزار موفق امکان اتصال و برقراری ارتباط با سایر نرم‌افزارها و بانک‌های اطلاعاتی موجود در یک سازمان یا شرکت است. بستر برنامه‌نویسی پرتال به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که می‌تواند با اکثر نرم‌افزارهای متداول سازمانی ارتباط برقرار کرده و با استفاده از این ویژگی به تبادل اطلاعات با این دست از نرم‌افزارهای بپردازد. این مهم باعث ایجاد سطح بالای از یکپارچگی و ارائه انواع سرویس‌ها از طریق پرتال می‌شود.

بومی‌سازی:

نرم‌افزار به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که امکان تغییر زبان و بومی‌سازی آن با نصب بسته‌های زبانی به‌راحتی صورت گیرد. هم‌اکنون بسته‌های اکثر زبان‌ها برای نرم‌افزار وجود دارد لذا برای توسعه پرتال به سایر زبان‌ها صرفاً با انتخاب بستۀ زبانی موردنظر و نصب آن در پرتال فرآیند بومی‌سازی هسته نرم‌افزار انجام می‌شود. چیدمان هسته نرم‌افزار در زبان‌های راست به چپ نظیر فارسی و عربی راست چین و در سایر زبان ها چپ چین است و این نرم‌افزار به صورت کامل از تاریخ شمسی در زبان فارسی پشتیبانی می کند.

زیر پرتال‌ها:

این خاصیت پرتال بنا به اقرار اکثر کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات یکی از بی‌بدیل‌ترین خصوصیات نرم‌افزار محسوب می‌شود. با استفاده از این ویژگی با یک‌بار نصب نرم‌افزار می‌توان به تعداد نامحدود زیر پرتال تولید کرد. این زیر پرتال‌ها که خاصیت‌های کلی خود را از پرتال اصلی به ارث می‌برند در عمل می‌توانند کاملاً مستقل دارای ساختار گرافیکی، ماژولی، محتوایی و دارای طیف اختصاصی کاربران و سطوح دسترسی باشند. مدیریت پرتال مرکزی دارای نظارت عالیه بر تمام زیر پرتال‌ها است اما از حیث مدیریت اجرایی، زیر پرتال‌ها می‌توانند مدیریت خاص خود را داشته باشند.

سطوح دسترسی بر مبنای ساختار سازمانی:

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های نرم‌افزار امکان تعریف گروه‌های کاربری متفاوت و نامحدود و همین‌طور تعریف نقش ایشان در نرم‌افزار و ارائه سطوح دسترسی مشخص برای هر نقش یا کاربر است. این مهم شرایطی را فراهم می‌کند تا ساختار سازمانی و سیاست‌های مدیریت به‌راحتی از طریق تعریف سطوح دسترسی میسر باشد.

ثبت رویدادها:

این نرم‌افزار مجهز به یک سامانه قدرتمند ثبت عملکرد است که امکان ذخیره‌سازی فعالیت کاربران، تغییرات نرم‌افزار، عملکرد مدیران سایت و زیر پرتال‌ها را میسر می‌سازد. این سامانه کنترل و نظارت پرتال را به معنای واقعی آن ممکن می‌سازد.

تنوع ساختار گرافیکی:

همان‌طور که قبلاً اشاره شد نرم‌افزار از یک زیربنای چندلایه در طراحی بهره می‌برد. یکی از قابلیت‌هایی که این ساختار به نرم‌افزار می‌بخشد امکان دارا بودن ساختار گرافیکی متنوع است. نرم‌افزار می‌تواند دارای چندین پوسته ظاهری باشد و بنا به نظر مدیران پرتال در بخش‌های مختلف پرتال به کار روند و یا در دوره‌های زمانی مختلف و متناسب با تشخیص مدیریت به‌عنوان پوسته اصلی استفاده شوند.

نسخه بندی محتوا:

این خاصیت پرتال باعث می‌شود تمام محتوای ویرایش شده پرتال در بخش‌های مختلف همراه با نسخه‌های اولیه ذخیره شوند و در صورت نیاز به استفاده از نسخه‌های قبلی این امکان وجود داشته باشد که نسخه‌های قبلی بازآوری شوند. نسخه‌های ویرایش شده بر اساس تاریخ ویرایش در بخش مدیریت محتوای همان بخش موجود است و کافی است کاربر با کلیک بر روی محتوای موردنظر آن را بازآوری کند.

ارسال دیدگاه‌ها‌

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

دیدگاه‌ها‌

ایزی وب در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.