طراحی سایت

هاست (Host) چیست؟

  07/ 01 /1397 |
مریم جعفری | هاست و دامنه | دیدگاه 0 | 189 Likes

مفهوم هاست (هاستینگ)

برای حضور در فضای مجازی وب علاوه بر طراحی سایت به خرید سرویس هاست از شرکت های میزبان نیز نیاز است. هاست وب سایت روی سرور ها در مراکز داده یا دیتاسنتر ها نگهداری می شود و عمده سرورها از دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز استفاده می کنند. هاست لینوکس معمولا از زبان های برنامه نویسی PHP و هاست ویندوز از زبان های برنامه نویسی ASP پشتیبانی می کند. سرور لینوکس مبتنی بر سیستم عامل رایگان لینوکس است و این سرویس از امنیت بالاتری برخوردار است لذا اکثر  سایت های بزرگ و مهم وب برای خدمات هاستینگ خود از سرور لینوکس استفاده می کنند.

هاست (host) در لغت به معنای میزبانی می باشد و در اصطلاح به سرور، یا کامپیوتری گفته می شود که توانایی ذخیره و نگهداری فایل های وب سایت را دارا است. این فایل ها می توانند صفحات وب سایت، عکس ها، فایل های CSS، جاوا اسکریپت و یا هر نوع فایل دیگری باشند. ممکن است بر روی یک سرور 1 یا 10 و یا 500 سایت و حتی بیشتر میزبانی شود و تعداد سایت های روی یک سرور به قدرت پردازنده و رم و فضای سرور و همچنین میزان استفاده وب سایت ها از این منابع بستگی دارد. این سرور نیاز به یک برنامه مدیریتی دارد که هر کابر(مدیر سایت) به صورت مجزا بتواند وب سایت خود را مدیریت کند که به صورت کلی شامل فضای وب سایت(هارد) ، پایگاه داده و ایمیل می باشد و برای سرورهایی که از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند cPanel یکی از محبوب ترین نرم افزار های شناخته شده در این زمینه می باشد که امکانات فوق العاده ای به کاربر می دهد.

انواع هاستینگ

میزبانی وب اشتراکی  (Shared Web Hosting)

این نوع میزبانی وب از جمله اقتصادی ترین نوع روش های وب هاستینگ است. در این روش چندین وب سایت روی یک سرور مستقر هستند که تعداد آن ها ممکن است به هزاران وب سایت برسد. گفتنی است این روش به میزبانی مجازی یا میزبانی مشتق شده نیز شناخته شده است. اکثر وب سایت ها در اینترنت از این سرویس استفاده می کنند. این سرویس می تواند مدیریت شده یا مدیریت نشده باشد که سرویس مدیریت شده آن پشتیبانی بهتری ارائه می دهد.

نمایندگی میزبانی وب  (Reseller Web Hosting)

در این نوع هاستینگ، میزان مشخصی از هارددیسک و پهنای باند سرور هاستی که وب سایت روی آن قرار دارد، از طرف شخصی به وب سایت موردنظر تخصیص داده می شود. در حقیقت وب سایت موردنظر نیز می تواند خود، منابع تخصیص داده شده را به صورت خرد به طور رایگان یا در قبال دریافت هزینه به شخص سومی واگذار کند.

میزبانی وب رایگان  (Free Web Hosting)

این نوع میزبانی به صورت رایگان به منظور جنبه های تبلیغاتی ارائه می شود که این روش بیشتر مناسب افراد مبتدی یا افرادی است که پول کافی برای خرید یک حساب میزبانی اشتراکی وب ندارند. البته این روش با محدودیت های بسیاری در زمینه نرم افزار، پهنای باند، فضای دیسک و … همراه است.

وب هاستینگ چیست

میزبانی سرور مجازی  (VPS)

در این روش از میزبانی یک سرور واحد وجود دارد که از طریق نرم افزارهای مجازی سازی به چند سرور مجازی تقسیم می شود که از دید کاربر مثل یک سرور اختصاصی است که در انحصار مشتری قرار دارد. در این روش هر سرور مجازی مانند یک رایانه است که از نظر فیزیکی تکه تکه شده و هر تکه برای احتیاجات یک مشتری خاص تخصیص داده شده است. یک سرور شخصی مجازی می تواند مدیریت شده و مدیریت نشده باشد.

میزبانی اختصاصی  (Dedicated Web Hosting) 

در این روش یک سرور به مشتری تخصیص داده می شود و بر خلاف روش اشتراکی در واقع فقط وب سایت مشتری روی آن قرار دارد و مشتری واقعا تنها فردی است که از سرور وب استفاده می کند. در میزبانی اختصاصی کارهایی مانند راه اندازی مجدد، نصب سیستم عامل و… به عهده خود مشتری است. بیشتر وب سایت های بزرگ از سرورهای اختصاصی استفاده می کنند که این قابلیت را داشته باشند تا هرکاری می خواهند با سرورهای خود انجام دهند.

 فضای میزبانی سرور  (Collocation Web Hosting)

میزبانی در محل شرکت تقریبا شبیه به میزبانی اختصاصی است، با این تفاوت که مشتری مالک سرور می شود. راه اندازی این سرور به صورت فیزیکی در محل کاربر و در قفسه (rack) آن ها صورت می گیرد. این سرویس ممکن است از بقیه ی روش ها گران تر باشد اما به دلیل در اختیار بودن سخت افزار ممکن است فوایدی نیز داشته باشد.

میزبانی وب ابری (هاست ابری)  (Cloud Web Hosting)

در این روش که با گذشت زمان از محبوب ترین روش ها به شمار می رود وب سایت مشتری همیشه در اوج است. این  نوع به میزبانی جدولی نیز معروف است. در این روش هاستینگ همواره چندین سرور در حال کار کردن هستند که همواره حداقل یک سرور برای تحمل بار در دسترس است. به طور مثال زمانی که مشتری به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارد می تواند فورا آن را از ابر بگیرد البته بعد از پایان یافتن کار منابع اشغال شده آزاد می گردد.

میزبانی خوشه ای  (Cluster Web Hosting)

این روش شباهت زیادی به روش ابری دارد. به این منظور که به دلیل استفاده از سرورهای به اصطلاح خوشه ای  از کار افتادگی وب سایت هیچ گاه رخ نمی دهد. زیرا در زمان از کارافتادگی یکی از سرورها، سرور دیگر به کار افتاده و ترافیک به سمت آن سرور روانه می شود. این روش از سرویس هاست امکاناتی مانند کنترل امنیت، توازن بار و منابع داده ای حیاتی سایت با بهره وری و افزونگی بالاتری را در اختیار مشتری قرار می دهد.

 

اشتراک گذاری


نویسنده

مریم جعفری

مریم جعفری

به بازاریابی و تبلیغات در فضای دیجیتال علاقه مندم و تولید محتوا در این زمینه رو دوس دارم.

مطالب مرتبط

  مطالب مرتبط
 • آشنایی با مفهوم وب و انواع وب

  ظهور وب را می توان منشاء یکی از مهمترین تحولات قرن بیست و یک در عرصه ارتباطات دانست. ایده اولیه در مورد وب جهان گستر در سال 1980 (میلادی) توسط تیم برنزلی ارائه شد. او پس از حدود ۱۰ سال به کمک یکی از همکاران خو...

 • آشنایی با هاست ویندوزی و هاست لینوکسی

  در این نوع هاست، سیستم عامل مبنی بر ویندوز سرور می باشد. تفاوت اصلی این پلتفرم با میزبانی لینوکس در پشتیبانی زبان های برنامه نویسی می باشد، بنابراین در صورتی که زبان برنامه نویسی سایت ASP و یا ASP.NET می ب...

 • تعریف سرور اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی

  سرور های اشتراکی و یا به عبارتی هاست های اشتراکی، رایج ترین، ارزان ترین و نیز راحت ترین نوع هاستینگ به حساب می آیند. در سرور های اشتراکی چندین وب سایت به طور همزمان از امکانات یک سرور استفاده می کنند که تمامی ...