طراحی سایت

طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای دی ان ان (DNN)

  10/ 11 /1396 |
مریم جعفری | طراحی سایت | دیدگاه 0 | 189 Likes

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

یک سیستم مدیریت محتوا ابزاری برای انتشار، ذخیره و به روز رسانی تمام عناصر موجود در وب سایت است. این عناصر می تواند شامل ویدئو، متن، اسناد، تصاویر، داده ها، فرم ها و... باشند.

دی ان ان (DNN) چیست؟

سیستم مدیریت محتوای (CMS) دی ان ان (DNN) که قبلا با نام دات‌نت‌نیوک شناخته می‌شد، یک ابزار منبع باز (open-source) ( یعنی دسترسی آزاد و معمولا رایگان ) است که به منظور توسعه برنامه های وب مورد استفاده قرار می گیرد. CMS دی ان ان (DNN) از فریم ورک ASP .NET  مایکروسافت، برای پشتیبانی کامل استفاده می کند. دی ان ان یک ابزار توسعه وب قدرتمند است که دارای رابط کاربری بسیار عالی، پویا و قابل گسترش است. دی ان ان دارای ماژول های پیشرفته ای است که از قابلیت انعطاف پذیری و سفارشی سازی بالایی برخوردار هستند. یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از سیستم مدیریت محتوای دی ان ان این است که توسعه دهندگان وب برای انجام عملیات مختلف، نیاز به دانش فنی ندارند. همچنین دی ان ان نیازی به پشتیبانی از فناوری اطلاعات ندارد. بنابراین طراحی سایت با دی ان ان (DNN)، هزینه نگهداری و عملیاتی بسیار پایینی به همراه دارد.

مزایای طراحی سایت با دی ان ان (DNN)

فرآیند نصب آسان

اگر قصد ایجاد یک پلتفرم مدیریت وب سایت دی ان ان (DNN) دارید، اصلا نگران نباشید زیرا می توانید طی چند دقیقه آن را بسازید. نرم افزار را دانلود کنید و دستورالعمل های ساده آن را دنبال کنید. برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست و دامنه، بسته های هاست دی ان ان (DNN) را که شامل ایجاد پروژه و ابزار ساخت پروژه است را ارائه می دهند.

آسان برای استفاده

کار با CMS دی ان ان (DNN) برای طراحان وب، توسعه دهندگان، ویراستاران محتوا و همچنین مدیران بسیار آسان است.

امنیت بالا

CMS دی ان ان از یک سابقه قوی در امنیت برخوردار است. این نرم‌افزار ده‌ها اسکن امنیتی و ممیزی انجام شده توسط مشتریان و شرکای کاری که با تیم امنیتی دی‌ان‌ان در ارتباط هستند را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

انعطاف پذیری بالا

CMS دی ان ان (DNN) قادر به پشتیبانی چندین وب سایت با نصب یک برنامه است. با داشتن قابلیت تقسیم بندی وظایف اداری میان سطوح مختلف سایت و سطوح هاست، مدیران می توانند تعداد نامحدودی وب سایت با محتوا و ظاهر منحصر به فرد را مدیریت کنند.

مملو از ویژگی و قابلیت

این سیستم مدیریت محتوای (CMS) محبوب دارای ویژگی ها و قابلیت های استثنایی است. مواردی همچون امنیت، مدیریت محتوا، طراحی سایت، میزبانی وب (هاست) می توانند به راحتی با استفاده از ابزار ساده مدیریت و سفارشی شوند.

دات نت نیوک

ابزار توسعه محلی

CMS مبتنی بر Dot Net همراه با ویژگی مدیریت محلی سازی چند زبانی می باشد. با این ویژگی، مدیران می توانند سایت خود را به راحتی به چند زبان طراحی کنند.

ابزار پیشرو

با استفاده از سیستم مدیریت محتوای دی ان ان (DNN)، توسعه دهندگان از فرصت های بیشتر، استفاده از روش های بهتر و مفاهیم مربوط به نرم افزار برخوردار می شوند. طراحان وب همچنین می توانند بهترین استفاده را از تکنولوژی های پیشرئ مانند ویندوز سرور، SQL سرور، ویژوال استودیو و ASP .NET داشته باشند.

انعطاف پذیری عالی و قابلیت توسعه

این CMS به صورت یکپارچه با محیط های محاسباتی موجود سازگار است. این فریم ورک، شامل یک سری از API های باز است که به سادگی با برنامه های موجود ادغام می شود. بنابراین سازمان های ذینفع می توانند بر گسترش قابلیت ها و ویژگی ها تمرکز کنند. علاوه بر این CMS دی ان ان (DNN) به اندازه کافی انعطاف پذیر است که برای تمام اهداف مورد استفاده قرار گیرد و این اهداف شامل مبادلات، تغییرات اساسی، تغییرات جزئی سایت و توسعه برنامه های جدید می باشد.

شناخته شده در سطح جهانی

CMS دی ان ان (DNN) نه تنها به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای منبع باز مورد احترام است بلکه به طور گسترده ای شناخته شده است. تعداد زیادی از وب سایت ها در سراسر جهان از پلتفرم دی ان ان استفاده کرده اند.

معماری نرم افزار دی ان ان 

در معماری پلت‌فرم دی‌ان‌ان، یک یا چند وب‌سایت در بالاترین سطح نرم‌افزار قابل ایجاد می‌باشد. هر سایت به تنهایی شامل چندین صفحه و هر صفحه شامل چندین برنامه کوچک (مثلا فروشگاه) می‌باشد. این برنامه‌های کوچک که در اصطلاح ماژول نامیده می‌شوند ممکن است در چند صفحه از یک سایت یا سایت‌های دیگر استفاده شوند. بنابراین با یک بار نصب پلت‌فرم دی‌ان‌ان می‌توان به بی‌نهایت سایت با تعداد صفحات نامحدود و ماژول‌های درون آن ایجاد نمود. دی‌ان‌ان به زبان برنامه‌نویسی #C و تحت چارچوب دات‌نت مایکروسافت نوشته شده است. بانک اطلاعاتی پیش‌فرض دی‌ان‌ان Microsoft SQL Server می‌باشد اگرچه قابلیت اتصال به سایر بانک‌های اطلاعاتی را دارد. پلت‌فرم دی‌ان‌ان بر روی وب استک مایکروسافت و در سرور شخصی یا کلاد قابل اجرا می‌باشد.

نسخه‌های تجاری (Evoq) دی‌ان‌ان

نسخه‌های تجاری دی‌ان‌ان که با نام Evoq شناخته می‌شوند، بر پایه پلت‌فرم دی‌ان‌ان ساخته شده‌اند. این نسخه‌های تجاری با بهره‌گیری از سرویس‌های موجود در دی‌ان‌ان همچون سامانه امنیتی مستحکم، مدیریت اعضاء، مدیریت فایل‌ها، سرویس‌های ویرایش محتوا و همچنین برخورداری از افزونه‌های جدید شامل ماژول، پوسته، سرویس‌دهنده و پیکربندی سفارشی به وجود آمده‌اند.

امنیت مبتنی بر نقش در دی‌ان‌ان

یکی از مهمترین قابلیت‌های دی‌ان‌ان امکان تعریف گروه‌های کاربری متفاوت و نامحدود و همین طور تعریف نقش ایشان در نرم‌افزار و ارائه سطوح دسترسی مشخص برای هر نقش یا کاربر می‌باشد. با توجه به پیش رفتن امنیت تا سطح ماژول، پلت‌فرم دی‌ان‌ان از یک مدل امنیتی توسعه‌پذیری برخوردار است که کنترل کامل بر روی کسانی که مجاز به دیدن یا ویرایش کردن محتوای یک صفحه‌ای خاص باشند را ارائه می‌دهد. به منظور مدیریت آسان نقش‌ها، می‌توان آن‌ها را گروه‌بندی نمود و بر اساس نقش کاربر دسترسی‌های ویژه به ایشان داد. پلت‌فرم دی‌ان‌ان از مجوزهای پایه‌ای دیدن و ویرایش کردن در سطح صفحه‌ها و ماژول‌ها برخوردار می‌باشد. تعداد این مجوزها در نسخه‌های تجاری دی‌ان‌ان افزایش یافته تا انعطاف بیشتری را برای مدیر سایت فراهم آورد. علاوه بر موارد ذکر شده، تولیدکنندگان ماژول می‌توانند مجوزهای سفارشی خود را برای دادن کنترل بیشتر بر عملکرد ماژول به مدیران سایت، بر روی ماژول خود پیاده‌سازی نمایند.

چیدمان صفحه ماژولار

محتوا در دی‌ان‌ان از طریق برنامه‌های کوچکی که "ماژول" نامیده می‌شوند عرضه می‌شود. هر ماژول بنابر طراحی آن قابلیت‌هایی را برای مشاهده و مدیریت نوع متفاوتی از محتوا فراهم می‌آورد. هر صفحه از دی‌ان‌ان را می‌توان طوری پیکربندی نمود که چیدمان پوسته دلخواه را داشته باشد. چیدمان پوسته شامل یک یا چند قاب (Pane) است که قبلا توسط طراح پوسته تعریف شده است. قاب‌ها مکان‌هایی از صفحه می‌باشند که ماژول‌ها می‌توانند درون آن‌ها قرار بگیرند. سیستم مدیریت محتوای دی‌ان‌ان در مقایسه با روش‌های طراحی وب‌سایت page-first، اجرای تغییرات طراحی و چیدمان بدون تأثیر گذاشتن روی محتوا را بسیار آسان‌تر می‌کند.

امروزه، سیستم های مدیریت محتوا بخشی جدایی ناپذیر از هر کسب و کاری هستند. هر سازمان در حال حاضر دارای یک وب سایت و مطالب مربوط به آن است. این یعنی میزان گسترده ای از محتوا باید به طور موثر مدیریت شود تا خوانندگان بتوانند دقیقا آنچه را که به دنبالش هستند پیدا کنند. بنابراین ارزش کسب و کار شما افزایش خواهد یافت.

 

اشتراک گذاری


نویسنده

مریم جعفری

مریم جعفری

به بازاریابی و تبلیغات در فضای دیجیتال علاقه مندم و تولید محتوا در این زمینه رو دوس دارم.

مطالب مرتبط

  مطالب مرتبط
 • CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

  سیستم مدیریت محتوا مخفف عبارت Content Management System می باشد. CMS که کار مدیریت محتوا را بر عهده دارد، یک نرم افزار روی سرور است و به مدیر سایت این امکان را می دهد تا محتوای سایت را بدون نیاز به طراحی م...

 • آشنایی با انواع الگوریتم های گوگل

  الگوریتم گوگل پاندا با هدف شناسایی سایت های دارای محتوای کم کیفیت و بی کیفیت، ایجاد شده است. این الگورتیم، محتوای کپی شده و نامناسب وب سایت ها را تشخیص می دهد و رتبه آن ها در گوگل را کاهش می دهد. گوگل پاندا رت...

 • اجزای سیستم مدیریت محتوای دی ان ان (DNN)

  منظور از پلت‌فرم دی‌ان‌ان همان بستر اصلی نرم‌افزار است که با استفاده از آن می‌توان وب سایت دلخواه خود را راه‌اندازی نمود. پلت‌فرم دی‌ان‌ان که از آن به عنوان هسته نرم‌افزار نیز یاد می‌کنند یک سیستم مدیریت محتوا...